Luterāņi Viļakā

Inga Čekša-Ratniece, Foto: Māris Justs
Pierobežas mazajā Viļakā atrodas trīs baznīcas un to draudzes: Jēzus Sirds Romas katoļu draudze,  luterāņu draudze un Vissvētās Dievmātes patvēruma pareizticīgo draudze.

Nākamā gada rudenī Viļakas evaņģēliskā luterāņu baznīca svinēs 90.gadu jubileju. Luterāņu draudze dibināta vēl agrāk, proti, 1920.gadā. Sākotnēji dievkalpojumi tika noturēti vietējā skolā. 1926.gadā Viļakas pagasta padomes toreizējais priekšsēdētājs, mežzinis Kārlis Jozuus ierosināja Viļakas Ziemeļu karapulka pakalnā būvēt luterāņu baznīcu. Tās celtniecībai viņš norīkoja speciālus cilvēkus, kuri staigāja pa mājām un no draudzes locekļiem vāca ziedojumos cimdus, zeķes, lakatus, tamborējumus, tad rīkoja bazārus un ieguva naudu dievnama celtniecībai.  Būvniecības darbi sākās 1926.gadā pēc  J.Cīruļa projekta ar 120 sēdvietām. Darbi tika pabeigti divu gadu laikā. 1928.gada oktobrī jaunais dievnams iesvētīts. 1939.gadā H.Kolbe baznīcā iebūvēja ērģeles ar 72 stabulēm. Par unikālām tās tiek atzītas arī mūsdienās. 

Stāsta luterāņu draudzes priekšniece Inta Dortāne:

Tagad Viļakā un tās apkaimē ir 51 luterānis. Dzīvo tālu sādžās, līdz pat 16 km attālumā. Nokļūšana uz baznīcu ir ļoti apgrūtinoša, jo šiem lauku cilvēkiem nav mašīnu.  Viņi jau ir gados. Cik varam, tik izpalīdzam. Aizbraucam un atvedam, ja varam. Tuvākie gan sanāk. Dievkalpojumi notiek divas reizes mēnesī – otrajā un ceturtajā svētdienā. Mācītājs Mārtiņš Vaickovskis apkalpo 4 draudzes: Balvu, Tilžas, Kārsavas un Viļakas. Agrāk luterāņu bija daudz vairāk – 3 tūkstoši cilvēku. Kur viņi palika, nemācēšu pateikt. Lielākā daļa izceļoja, jo pierobežā – valsts nostūrī – ir mazas perspektīvas. Draudzē jauniešu nav daudz. Viņus redzam divas reizes gadā, jo mācās un strādā Rīgā.  Bija agrāk koris, tagad nav. Pajuka arī ansamblis.  Baznīciņa maza. Kurš ienāk, saka, ka tā ir ļoti mīļa un klusa. Kristības notiek. Dzimst arī luterāņi, gadā vidēji ir 3 kristības. Šogad iesvētījām 5 jauniešus, tas mums ir labs rādītājs.

 

Par Viļakas luterāņu draudzi un pašu Viļakas pilsētu garāks stāsts žurnāla A12 jaunajā numurā jau tuvākajās dienās!

krasainais_logo