Izdota jauna Annas Rancānes dzejas grāmata “Prīca i klusiešona”

Septembra beigās izdota jauna Latgales dzejnieces, literātes, žurnālistes, publicistes un arī dramaturģes Annas Rancānes dzejas grāmata “Prīca i klusiešona”, kurā lasāmi pēdējos gados tapušie vairāk nekā simts autores darbi gan latgaliešu, gan latviešu literārajā rakstu valodā.

Anna Rancāne ir mūsdienu Latgales spilgtākā rakstītāja. Grāmatā “Prīca i klusiešona” dzeja, kas pārsvarā ir latgaliski un tapusi laika posmā no 2012. līdz 2018. gadam, mijas ar dienasgrāmatas tipa īsprozas tekstiem, ko pati autore dēvē par naktsrakstiem un kuru hronoloģija iezīmē tapšanu no 2008. līdz 2011. gadam. Uz to atskatoties, Anna atzīst, ka tas sakritis ar krīzes laiku, vairs tā nevarētu rakstīt. Balstoties uz naktsrakstiem, 2017. gada aprīlī Lūznavas muižā tapis literāri muzikāls uzvedums “Atlaižu”, kuru līdz ar Annu Rancāni veidojusi režisore Māra Zaļaiskalns, aktrise Vizma Kvēpa un mūziķe Kristīne Kārkle-Kalniņa. Anna par jaunā krājuma iznākšanu saka: “Jaunys gruomotys izīšona ir svātki bez šaubu. Koč kuo nūslāgums. Ari koč kuo nūškieršonu nu sevis.”

Darbu krājuma māksliniece ir Gundega Rancāne, kuru ar Annu saista attāla radniecība – abas cēlušās no vienas Rancānu dzimtas dažādiem zariem. Sadarboties ar Gundegu Anna Rancāne vēlējusies jau sen, jo asinsradniecība nav bijis pats galvenais – svarīgāka bijusi garīgā tuvība un dzīves uztvere – brīžiem sakāpināti ekspresīva, krāsaina, spilgta, brīžiem niansēta un apcerīga. Grāmatā Annas literāros darbus izkrāso astoņas Gundegas Rancānes gleznas, ko vienotā stāstā salikusi māksliniece, maketētāja Daina Salmiņa. Krājuma “Prīca i klusiešona” literārā redaktore ir Ilze Sperga.

“Prīca i klusiešona” ir jau astotais Annas Rancānes dzejoļu krājums. Iepriekšējais autores dzejas krājums “Bezdelīgu pasts/Pylni kārmani dabasu” iznāca 2012. gadā, saņemot gan Latvijas Literatūras gada balvas “LaLiGaBa” “Speciālbalvu Latvijas literatūrā 2013”, gan Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks 2012” nominācijā “Labākā dzeja”. Pēdējos gados Annas Rancānes vārds vairāk gan izskanējis dramaturģijas žanrā – Latgales vēstniecībā GORS tapis koncertuzvedums “Francis”, bet Latvijas Nacionālajā teātrī iestudēta Annas luga “Bišumāte un vilkacis”. Anna ir arī pērn izdotās, Rāznas Nacionālā parka desmitgadei veltītās grāmatas “Rāznas Nacionālajam parkam 10” autore. Savukārt 2016. gadā iznācis latgaliešu mūziķa Sovvaļnīka trešais albums “Napaseitynuots”, kas veltīts tieši Annai Rancānei un viņas darbiem.

Dzejas krājuma “Prīca i klusiešona” izdevējs ir biedrība “Latgolys Studentu centrs”, kurai šis ir jau otrais izdotais autores dzejas krājums. Grāmatas izdošanu atbalstījuši Valsts kultūrkapitāla fonds un Rēzeknes novada pašvaldība.