Rēzeknē jaunieši pēta veco koka māju logus

Inga Čekša-Ratniece, Foto: Gunārs Klaučs
Latvijas pilsētās ir vecpilsētu rajoni, kur vēl ir saglabājušās unikālās pērles – vēsturiskās koka ēkas. Latgales reģiona katrā pilsētā ir šādi rajoni. Tādā ir arī Rēzeknes pilsēta ar savu vecpilsētas daļu – koka māju apbūvi, kurās dzīvo dažādu tautību cilvēki. Māju būvniecību ietekmēja arī piederība tautībai. Rēzeknē tās ir gan latgaliešu, gan vecticībnieku, gan ebreju mājas. Katrai ir savs stāsts un piemītošās atšķirības, būvētas 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā, arī 20-40.gados.
Unikāls kultūras mantojums ir šo māju logi. Vēsturiskie koka logi  ir  arhitektūras un amatniecības mantojums, tā laika meistaru prasmju apliecinājums. Diemžēl šīs vecās koka mājas, to logi, apmales laika gaitā zaudē savu vērtību. Tās nepieciešams atjaunot, saglabājot logu apmaļu dekoratīvos kokgriezumus un rotājumus.
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Restaurācijas izglītības programmas audzēkņi kopā ar skolotājiem ir uzsākuši šo logu pētīšanu Rēzeknē. Viņi izstaigā vecās pilsētas daļu, apseko, uzmanību pievēršot vairāk nekā 50 logiem: to konstruktīvais risinājums, izmantotie materiāli, izgatavošanas tehnika, ornamentu motīvi un to nozīme, stila iezīmes, rotājumu darinātāji. Tās ir sarunas ar māju saimniekiem un amatniekiem. Līdztekus tiek veikta fotofiksācija, logus iemūžinot fotogrāfijās. Rezultātā taps ceļojošā izstāde pa Latgali, uzrunājot ne vien ēku saimniekus, bet arī pārējos interesentus.

logs8 logs7

Darba procesā būs iesaistīti arī restauratori, kas jauniešiem palīdzēs izstrādāt digitālo burtnīcu par šiem logiem – īss stāsts par katru logu un ieteikumi, kā atjaunot un saglabāt unikālās vērtības, kuras laika zobs vairs nežēlo. Digitālā versija būs pieejama visiem interesentiem, to izvietojot Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas interneta mājas lapā www.rmdv.lv.
Aktivitātes notiek Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas projekta ,,Logs Latgales vecā koka mājā’’ ietvaros.

krasainais_logo