Poļu kultūras diena Ludzā

Inga Čekša-Ratniece, Foto:  Rišards Stankevičs
Poļu kultūras diena, kā tradicionāli jau 21. reizi, aizvadītajā sestdienā sākās Pasienes Svētā Dominika Romas katoļu baznīcā, to ievadot ar svēto misi, uz kuru sabrauc tuvāko un tālāko pilsētu un pagastu poļi.
Šogad kultūras dienas pasākumi turpinājās Ludzā, kur pie Ludzas Tautas nama tika atklāta Ferdinanda Antonija Osendovska piemiņai veltītā plāksne. Kā liecina Ludzas Novadpētniecības muzeja materiāli, Antonijs Ferdinands Osendovskis dzimis 1876. gada 27. maijā Ļucinā, Vitebskas guberņā (tagadējā Ludzas teritorijā) ārsta Marcina Osendovska un Viktorijas Bortkevičas ģimenē. Viņš bija pazīstams antikomunists, rakstnieks un žurnālists. Pasaules slavu ieguva Osendovska grāmata „Zwierzeta, ludzie, bogowie” („Zvēri, cilvēki, dievi”), tulkota 19 valodās. Starpkaru periodā aktīvi nodarbojās ar literāro darbību: iznāca 77 rakstnieka grāmatas, 150 tulkojumi 20 valodās. Vēstures avoti liecina, ka Ferdinands Antonijs Osendovskis par piedalīšanos 1905.gada revolūcijā līdz 1907.gadam bija ieslodzīts. No 1922.gada dzīvoja Polijā, kļūdams pazīstams ar grāmatām par Krievijas neseno vēsturi. 2.pasaules kara sākumā piedalījās poļu Pretošanās kustībā. Ferdinands Antonijs Osendovskis mira 1945.gadā pirms PSRS karaspēka ienākšanas Polijā.

SONY DSC

SONY DSC

Kā norāda biedrības ,,Latvijas poļu savienība” Ludzas nodaļas priekšsēdētāja Jolanta Strogonova,  informācija par Ferdinandu Antoniju Osendovski  tika vākta un pētīta vairāku gadu garumā, izvērtējot viņa devumu pasaulei. Tādējādi svarīgi, ka rakstnieka un žurnālista dzimtajā pilsētā tagad ir viņam veltīta piemiņas plāksne.

krasainais_logo