Loduma krusts Medņevas pagastā

Inga Čekša-Ratniece, Foto: Māris Justs
Viļakas novada Medņevas pagastā ir Loduma ciems. Tas atrodas pagasta centrālajā daļā 2,5 km no pagasta centra, 9 km no novada centra Viļakas un 256 km no Rīgas. Loduma ciemā vien palikušas dažas apdzīvotas mājas. Taču ciema nosaukums pazīstams esot pat svešiniekiem, jo pirms kāda laika viena no Rīgas tūrisma aģentūrām organizēja braucienus uz Latgali, piestājot pie Loduma krucifiksa. Joprojām katru gadu maijā pie krusta notiek Maija dziedājuma. Tieši 30.maijā sanāk visvairāk dziedātāju, atbrauc arī tie, kuri Lodumā bija dzimuši un auguši.

Pie Loduma krusta līdzās dzīvo ģimene četrās paaudzēs. Medņevā tādas ģimenes sauc par stiprām dzimtām ar savām saknēm. Tās ir gaismas avoti, kur tiek saglabātas un tālāk nodotas cilvēciskās un kultūras vērtības. Tāda ir arī Babānu un Upīšu ģimene četrās paaudzēs: vecmāmiņa, meita, mazmeita un mazmazmeita. Dzīvošana kopā izdodas, jo protot atrast kompromisu.
Vecmāmiņa Valentīna Babāne:
Pirms 60 gadiem, kad te sāku dzīvot, jau rūpējās par krustu. Arī padomju laikos, kad nebija atļauts. Mēs to darījām slepeni. Pārņēmu vadību savās rokās, aicināju palīgos arī citas sievas. Tā apkārt iestādījām dzīvžogu, plūcām mežā sūnas un pinām vainagus. Bija ļoti smuki. Jau aprīļa beigās sākām kārtot un pušķot, lai maija mēnesī dziedātu katru vakaru pie krusta. Nebija kā tagad –  tikai svētdienās. Tagad par krustu rūpējas šeit dzīvojošās trīs ģimenes.
Plašāk par Medņevas pagastu, tā gaismas avotiem žurnāla A12 augusta/septembra numurā!

krasainais_logo