Gadskārtu svētki – mirklis apstāties

Tuvojoties lielākajiem gadskārtu svētkiem – vasaras saulgriežiem, medijos aizvien biežāk skan Līgo un Jāņu dziesmas, reklāmas aicina pirkt svētkiem aktuālās lietas. Cilvēki sāk steigties, uztraukdamies, kā paspēt svētkiem sagatavoties. Taču man dažkārt gribas apstāties. Un izrādās, ka tā ir normāli, ka to man mēģina pateikt dabas balss. Par vasaras saulgriežiem, to saikni no senākajiem laikiem līdz mūsdienām – par to saruna ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesori, zinātnieci, latgaliešu folkloras pētnieci Angeliku Juško-Štekeli.
 
Kā jūs izjūtat mitoloģiskā spēka nozīmi mūsdienās, šajā tehnoloģiju pārņemtajā pasaulē, runājot par gaidāmajiem vasaras saulgriežiem?
Kad ar jaunāko paaudzi pārspriežam Līgo vakara un Jāņu tradicionālos rituālus, nereti pārsteidz, ka ļoti daudzi nemaz neiedziļinās, kāpēc tos veic, ko tas viņiem dod, kā tas ietekmē viņu un sabiedrības dzīvi, iespējams, arī pasaules ritu. Cilvēki ir aizmirsuši vasaras saulgriežu rituālu jēgu – ka šie svētki ir paredzēti kā atskaites punkts, lai līdz tiem noslēgtu kādu savas dzīves periodu un ka rituāli būtu jāveic, lai labvēlīgi ietekmētu nākamo dzīves posmu. Jaunieši nezina atbildi uz vienkāršiem jautājumiem: kāpēc viņi vij vainagu, kāpēc lec pāri ugunskuram vai sien sieru. Visbiežāk dzirdētā atbilde ir: tā darīja vecmāmiņas un mammas, tā darām mēs. Varbūt tas arī nav slikti, jo tradīcija saglabājas. Manuprāt, tā arī ir laba atbilde, bet tajā pašā laikā tomēr mazdrusciņ pietrūkst izpratnes. Vasaras saulgrieži parāda to ekvinokcijas punktu – saules „apstāšanās” punktu. Kas notiek tajā brīdī? Pēc šī brīža dienas kļūs īsākas, naktis – garākas.  Saulīte apveļas, pasaule apveļas, un atkal sāk iet uz ziemas pusi. Katra darbība, kuru mēs veicam, ir saistīta ar to, ka mēs apzināmies savu vietu šajā pasaulē. Tā ir mītiskās domāšanas ideja: darām ko tādu, lai palīdzētu tai dienai, uzturētu gaismu pa nakti, lai apgaismotu savus laukus, reizē pasauli. Mēs uztaisām simboliskus objektus, kas saulei palīdz rūtuotīs, rotāties vai līgoties.