Viļakā notika pirmais starptautiskais glezniecības plenērs

Inga Čekša-Ratniece

Latgalē glezniecības plenēri jau notiek gandrīz 40 gadus. Pirmais bija Krāslavā. Aktivizējās arī citas pilsētas un novadi kā Rēzekne, Ludza, Daugavpils, Preiļi, Riebiņi. Katrs plenēra rīkotājs meklē savai vietai raksturīgo izpausmi glezniecības pasaulē. Tāds tagad ir arī Viļakai, aizvadītājās divās nedēļās rīkojot pirmo glezniecības plenēru ,,Valdis Bušs’’.

,,2017. gada 25. jūlijā māksliniekam Valdim Bušam paliktu 93 gadi. Mākslinieka dzimšanas dienā Viļakā mēs atklājam starptautiskā glezniecības plenēra dalībnieku darbu izstādi. Satikšanās iemesls ir mūsu apzināšanās, ka Valda Buša atstātais mantojums ir nozīmīgs Latvijas un pasaules mērogā. Mēs vēlamies to saglabāt, darīt pieejamu un lepoties ar to. Mēs apzināmies savu atbildību mantojuma saglabāšanā un nodošanā nākamajām paaudzēm. Jo tieši šajā pusē – Susāju pagasta Pokševas ciemā ir uzsācies izcilā latviešu ainavu meistara dzīves ceļš,” stāsta Balvu mākslas skolas direktore, izstādes atklāšanas pasākuma vadītāja Elita Teilāne.

Kā portālu www.a12.lv informē Viļakas novada projektu vadītāja Vineta Zeltkalne, starptautisko plenēru ,,Valdis Bušs 2017” rīkoja Viļakas novada pašvaldība sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Tā Viļaka ir uzsākusi būtisku sadarbību ar Marka Rotko mākslas centru, veidojot mākslas procesu tīklojuma paplašināšanos, nodrošinot Latgales kā kultūras telpas atpazīstamību un vietu starptautiski nozīmīgu mākslas projektu norisei.

foto_vilaka1

Plenēra 6 mākslinieki – Francesco Poiana (Itālija), Jan Valik (Slovākija), Francisco Diaz Munoz (Spānija), Emőke Fábián (Ungārija/Rumānija), Giedre Riskute (Lietuva) un Guna Millersone (Latvija) – iemūžināja izcilā Latvijas glezniecības meistara dzimtās puses āres, liekot atcerēties Valda Buša veikumu Latvijas mākslā un veidojot mākslinieka dzimtās puses atpazīstamību starptautiskā mērogā. Plenērā radītie darbi turpmāk veidos Viļakas mākslas kolekciju. Tas būs pamats nākotnes projektam – piemiņas vietas izveidei Valda Buša mājās. Šī plenēra izstāde Viļakā būs apskatāma līdz 12.oktobrim.

krasainais_logo