Valērija Seile vīriešu varas gaiteņos

Sandra Ūdre, Foto Latgales kultūrvēstures muzeja materiāli

Tas ir rets vārds, un latgaliešiem plašāk zināmo personību lokā –viņa tāda vienīgā. Tikpat reti 20. gs. sākuma daļas saietu fotogrāfijās var ieraudzīt sievietes. Par laimi, 1917. gada Pirmā Latgales kongresa abās fotogrāfijās – gan tajā „oficiālajā“, gan kongresu atstājušo – sievietes pamanāmas, taču tikai Valērija Seile (1891–1970), vienīgā no sievietēm, piedalījās kongresa organizēšanā un referēja. Starpkaru Latvijas vīriešu izveidotajā varas un ietekmes olimpā no visām tālaika politiķēm viņai izdevies uzkāpt visaugstāk – vienīgajai ietikt Ministru Kabinetā un vadīt skolotāju institūtu. Tāpēc „A12“ dabas pilnbrieda numurā par Vasaras saulgriežu meiteni Valēriju, bērnībā sauktu Vaļuseiti.

“Tolaik Latvija sieviešu līdztiesības ziņā ir paradoksāla valsts – sievietēm ir ar likumu nostiprinātas balsstiesības, augstākais akadēmiski izglītoto sieviešu procents Eiropā, bet nav nevienas
sievietes Saeimā, tiesneša vai valsts pārvaldes ierēdnes amatā.”
Pilns teksts žurnālā A12 Nr. 3/2017

Lai lasītu šo rakstu, Jums jābūt drukātā žurnāla A12 abonentam.
Ja vēl neesat A12 abonents, aicinām abonēt Latvijas pastā vai zvanot uz A12 redakciju  pa tālr.28696254 (abonēt uz ārvalstīm iespējams tikai zvanot uz redakciju). Abonējot  žurnālu, saņemsiet to katru otro mēnesi savā pastkastītē.