Svecīšu vakari mirušo piemiņai

Inga Čekša-Ratniece, Foto: Māris Justs
Svecīšu vakari, kā salīdzinoši jauna tradīcija, Latgalē ir ieviesta gandrīz vai katrā kapsētā, lai atcerētos aizgājējus. Kā norāda Malnavas Rožukroņa Dievmātes Romas katoļu draudzes prāvests Jāzeps Aglonietis, svecīšu vakaros ir ne tikai lūgšanas un garīgās dziesmas par aizgājējiem, bet arī pirms tam tiek uzkopti kapi. Latgalē šīs mirušo piemiņas dienas ir ieguvušas kristīgu raksturu, tajās piedalās mācītāji.
Romas katoļu baznīca Mirušo piemiņas dienu svin 2. novembrī, taču kapsētās svecīšu vakari sākas jau agrāk. Dažkārt – pat septembra beigās, rit visu oktobri un arī novembra mēneša pirmajos datumos. Šogad Malnavas draudzes visās kapsētās svecīšu vakari notiks 14.oktobrī, bet Viļakas Romas katoļu draudzes kapsētās sāksies jau šo sestdien, turpināsies līdz mēneša beigām. 7.oktobrī Svecīšu vakars būs arī Dagdas jaunajos kapos.

Latvijā ir izveidojušās dziļas kapu tradīcijas. Kapusvētki un kapu kopšanas tradīcijas ir iekļautas Latvijas kultūras kanonā. Kapusvētki visplašāk tiek svinēti Latgalē un Vidzemē. Rudenī mirušo piemiņas dienas notiek arī luterāņu kapos, kur vairāk iniciatīva pieder iedzīvotājiem, to nesaistot ar baznīcas tradīcijām.

krasainais_logo