Pagātnes fakti šodienai. Pīters Miglinīks.

Par šo 19. gs. Latgales Pyrmo Pīteri jeb pirmo Rogovkas trako 20. gs. trakais rogovkietis Antons Kūkojs ir teicis: Ar prātu neaptvert, kā tas Andreja dēls [P. Miglinīks] gadiem smakušā mārka ūdeņus sašķelvinējis. Kas viņš? Kā viņu saukt? Par revolucionāru? Demokrātu? Zemnieki tādus vārdus nezina. – Traks! – Traks, vai no Rogovkas! – Kaut katram skaidrs, ka viņu vadonim ne miņas no garīgām novirzēm. Miglinīku Pītera galvenais ierocis – nešaubīga pārliecība: Tā mūžīgi nepaliks!

Pīteru Miglinīku (1850–1883) apbrīnoja gan tiesā viņa aizstāvētie zemnieki, gan barona M. Rozenšilda-Paulina atbalstītāji. Pati doma tiesā juridiskiem argumentiem uzvarēt muižkungu 19. gs. Latgalē bija neredzēta uzdrošināšanās. Taču Pīters to izdarīja, par to cieta no nežēlīgas barona atriebības, sanāca kā Kristum – nomocīto miesu dvēsele atstāja 33 gadu vecumā.

Teiciens „Traks vai no Rogovkas“ kļuvis tik populārs, ka to pazīst visā Latvijā kā latgaliešu zīmolu un paši latgalieši ar to lepojas, jo tā apsauc tikai traku ideju īstenotājus un romantiskus maksimālistus.

A.Kūkojs. Laiks katram iezīmēties. 1999–2000.

Latgales lingvoteritoriālā vārdnīca, 2012.

krasainais_logo