Žurnāls A12 2020. gadā piedāvā divas jaunas rubrikas

Žurnāls A12 2020. gadā piedāvā divas jaunas rubrikas, kuru izveidošanai ir gūts Latgales Kultūras programmas atbalsts. 2020. ir jubilejas gads nozīmīgajām Latgales personībām – Andrīvs Jurdžs, Pīters Miglinīks,  Nikodems Rancans un Antons Kūkojs. Atzīmējot dižgaru paveikto, žurnāla A12 lappusēs runājam par to, cik  dzimtās vietas loma ir būtiska, lai ticētu cilvēka spēkam radīt izmaiņas sabiedrībā. Rubrikā “Troks vai nu Rogovkas” žurnāla jūnija/jūlija numurā esejas par Nikodemu Rancānu. Monsinjoram Nikodemam Rancānam (1870–1933), priesterim un skolotājam, sabiedriskajam darbiniekam daudzās jomās un literātam, skolu dibinātājam un izcilākajam Rēzeknes Valsts skolotāju institūta direktoram šogad septembrī paliks 150. Pirmajā latgaliešu inteliģences paaudzē viņš ir vienīgais, kuram nepiedēvē ne intrigas, ne kādu divkosību, ne konkurentu apkarošanu, bet dzīves gudrību, iecietību, cilvēkmīlestību. Par Nikodema dzīvesstāstu ir daudz „kāpēc?”, uz kuriem varētu atbildēt tikai viņš pats. Viens no tādiem – kāpēc viņš latgaliešiem, tolaik maz pazīstamiem ar Eiropas kultūru, atstāstījis garstāstā leģendu „Kungs Tvardovskys“ (1929), kas ir Fausta poļu variants. Un Fausta tēma ir kas vairāk par interesantu lasāmvielu.

Viens no sabiedrisko darbinieku mērķiem bija panākt Latgales novada attīstību, saglabājot savu valodu un kultūru. Kā tas šobrīd atspoguļojas, var lasīt rubrikā “Latgales mazpilsētas”, kuras mazāk kā lielākos attīstības centrus ir skārusi padomju laika kultūrvide, vairāk saglabājusies konkrētajai teritorijai raksturīgākā arhitektūra un tradīcijas. Tuvāk iepazīsim Dagdu – tradicionalais stuosts viestej, ka Dagda ir daudz i gona bīži daguse i nu tuo asūt cielīs ari vītys nūsaukums. Dagdys nūvoda teritorejā saskaiteju 26 piļskolnus – īspiejams, kaidu vēļ i nadaskaiteju, a kaids vēļ nimoz nav atkluots. Taišni beidzamajūs godūs reizi pa reizei otkon teik kaids izīts, pyrma tuo nazynuots, pasateicūt jaunuokom īspiejom pieteit zemis reljefu ari digitali.

Foto: Latgales Kultūrvēstures muzejs, Rēzeknes Valsts skolotāju institūta praktiskās papildskolas skolotāji ar grupas meitenēm, 20.gs. 30.-to gadu I puse, B.  Šrustera foto

Nikodema Rancāna (1870-1933) fotoportrets, 20.gs. , 30.-tie gadi

 

 

Dagdas mazpilsēta, Evijas Pušmucānes foto