Tauriņu nakts pierobežas Grebļukalnā jeb kā Zilupes novadā aicina sargāt unikālo dabu

,,Ja cilvēks grib baudīt dabas skaistumu, Zilupes novadā mēs varam piedāvāt daudzas saistošas aktivitātes. Nav jākāpj Grebļukalnā, nav jāielaužas taureņu telpā’’, uzskata Zilupes novada tūrisma organizatore Ilga Ivanova. Šogad Pasienes pagastā Zilupes novada pašvaldība un Dabas aizsardzības pārvalde pirmo reizi rīkoja Tauriņu nakti, lai aicinātu sabiedrību cienīt un draudzēties ar dabu. Grebļukalnā, kas atrodas starp Pintu un Šesku ezeriem, ir lielākā taureņu populācija Baltijas valstīs. Te dzīvo ap 500 taureņu sugām.

80% no tiem ir nakts taureņi. Šajā unikālajā un retajā vietā ir atbilstošs mikroklimats taureņiem. Nevelti Taureņu nakti apmeklēja ne vien pētnieki no Latvijas, bet arī no Somijas un Vācijas. Kā norāda Ilga Ivanova, šī vieta ir jāsaglabā nākamajām paaudzēm. Zilupes novadā aizvien tiek pilnveidoti un radīti jauni dabai draudzīgi produkti. Tāpēc gaidot tumsu un Tauriņu nakts pasākumu, Zilupes novada tūrisma pakalpojumu sniedzēji piedāvāja dažādas radošās aktivitātes un pakalpojumus: pirts prieku cienītājiem ,,Priedes’’ pirts saimnieki –  pērienu ‘’čigānu” pirtī, bet lauku sētas „Melturi” saimniece, profesionāla kosmetoloģe un masiere –  medus masāžu ne tikai mugurai, bet arī visam ķermenim, Svetlanas Lipinskas zirgu sēta –  vizināšanos zirgu ratos, bet  pirmsskolas vecuma bērniem arī  vizināšanos auna mugurā. Sveču dekupāžu un griezšanu apguva Olga Kazakas radošajā darbnīcā. Viktorija Avdejenoka ierādīja prasmes rotaslietu izgatavošanā. Jeļenas Prohorovas pērļošanas darbnīcā ikviens varēja izgatavot savu taureni vai izvārīt savas īpašās ziepes. Nobaudīt ogļu patvārī gatavotu zāļu tēju piedāvāja senlietu kolekcionāri un atjaunotāji Sandra Luckane un Sergejs Jakovenko. Darbojās arī seju apgleznošanas darbnīca bērniem Jekaterinas Sovānes un Ivetas Meikšānes vadībā. Visus pasākuma dalībniekus  ar košiem origami taureņiem priecēja Jānis Boriss, bet tāšu taures varēja izgatavot Jurija Ivanova radošajā darbnīcā. Lauku labumu degustāciju un iegādi piedāvāja  pašmāju mājražotāji un zemnieki.
Pirms pusnakts uz gaismas apspīdēta ekrāna pasākuma apmeklētāji apskatīja un iepazina naktī aktīvās taureņu sugas, uzzināja vairāk par to dzīvesveidu un aizsardzību. Par katru “vakara viesi” stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieks, entomologs un tauriņu pētnieks Guntis Akmentiņš.

Piedāvātās aktivitātes apliecina, ka vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem ir daudz iespēju lietderīgi pavadīt laiku dabas burvībā, esot blakus Grebļukalnam un tā unikālajām vērtībām – daudzveidīgajiem un retajiem nakts taureņiem.

krasainais_logo