Sēņu diena Lielajā Liepukalnā

Latvijā par ēdamām atzītas 303 sēņu sugas. ,,Sēņu dienās esam atraduši 78 dažādas sēnes – ēdamas un neēdamas,’’ stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centra ,,Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe. Pērn Sēņu diena notika Andrupenes apkaimē, šogad izvēlēts Lielais Liepukalns. Jāteic, ka sēņotāji pazīst tikai mazliet vairāk nekā 20 sēņu sugas. Visiecienītākās ir gailenes, apšubekas, baravikas, bērzlapes. Rītdien Dabas aizsardzības pārvaldes rīkotajā Sēņu dienā ,,Nāc ar savu lielo sēni uz Lielo Liepukalnu” dalībnieki tiks iepazīstināti ar noslēpumaino sēņu pasauli, kopā ar mikoloģi jeb sēņu pētnieci Diānu Meieri noskaidros, kādas sēnes aug Lielā Liepukalna apkārtnē, apskatīs sēņu izstādi un meklēs lielāko un neparastāko sēni. Līdztekus arī uzzinās, kā sēnes tiek izmantotas dzijas krāsošanā. Pasākuma noslēgumā uz ugunskura tiks vārīta sēņu zupa.

Jāpiebilst, ka šogad Rēzeknes novada Ilzeskalna pagastā atrasta rekordliela baltā cūktrifele – 900 gramus smaga. Pērn Audriņu pagastā uzietā baltā cūktrifele svēra 600 gramus. Latvijā šī sēne pirmoreiz konstatēta 2015.gadā. Līdz ar to iespējams, ka tā varētu augt visā valsts teritorijā.

Informācijai: cūktrifele ir viena no daudzām sēņu sugām, kuras veido mikorizu ar kokaugu saknēm. Sēnes augļķermeņi veidojas jūlijā un augustā. Nogatavojoties tie iegūst stipru smaržu, kas ar laiku kļūst nepatīkama. Latvijā reto balto cūktrifeli ēst nav ieteicams.

krasainais_logo