Pagātnes fakti šodienai.Vitālijs Kalvāns.

            Sandra Ūdre. Publicitātes foto.
Pirmo izstādi sarīkoju pats, Ludzas ģimnāzijā mācoties, – tā par savu mākslinieka gaitu sākumu teicis ievērojamais gleznotājs Vitālijs Kalvāns (1909–1965), kam 19. septembrī dzimšanas diena.
Par Latgales blondā jaunekļa raksturu raksta kritiķi: Ka Kalvāns var intensīvi strādāt un šī īpašība ir viņa rakstura stiprums – to liecina jau ģimnāzista gadi jau Ludzā, kur līdztekus skolas darbam viņš gleznojis caurām dienām un naktīm un sarīkojis veselu izstādi Ludzas ģimnāzijā. Šis entuziasms viņā lauzies uz āru jau sen un palīdzējis ļoti īsā laikā beigt Mākslas akadēmiju.
Kritiķis Speners: Vīnkōršs motivs, vīnkōršas krōsu saskaņas („Latgolas cīmā“ – bryunas, zaļas un palākas krōsu saskaņa), kai ari vīnkōrša, bet styngra kompoziceja ir golvonōs V. Kaļvāna dorbu pazeimes.
Gleznōdams palākū cīmu, jys tūmār naīīt vīnmuleibā. Krōsu dažaideiba ir dzeiva, jys napaīt garom rakstureigōkajam Latgolas laukūs un piļsātōs.
Kā skolotāju Rēzeknes Valsts skolotāju institūtā viņu atceras Pēteris Ančupāns: Mūs, skolniekus, pārsteidza skolotāja profesionālā varēšana. Glītrakstīšanu mācot, viņam katru stundu uz klases tāfeles vajadzēja savilkt līnijas, tādas kā glītrakstīšanas burtnīcā. To viņš darīja ar brīvu roku, bez lineāla palīdzības. Līnijas iznāca ideāli taisnas, paralēlas, ar attiecīgām atstarpēm. Un tik ātri! Pirmajā reizē mums aiz pārsteiguma mutes vien ieplētās. Tad ar krītu tika rakstīti burtu elementi, burti vai vārdi, ievērojot visas mata līnijas un uzspiedumus.
Daugavas Vēstnesis, 1939; nr. 145.
Zīdūnis, 1933, nr. 11–4.
LKM. Gleznotājs Vitālijs Kalvāns, 2001, 46.

krasainais_logo