Latviskākais pagasts Austrumu pierobežā – Medņeva

Viļakas novada Medņevas pagastā pašlaik ir deklarēts 651 iedzīvotājs. ,,Skaits mazinās. Īpaši dramatisks demogrāfijas ziņās tas pie mums bija pagājušajā gadā: mūžībā aizgāja 19 cilvēki, izdeklarējās 22, bet piedzima tika viens bērniņš,’’ stāsta Medņevas pagasta pārvaldnieks Juris Prancāns. Agrāk Medņevā dzīvoja pat vairāk nekā 1400 iedzīvotāju. Un diez vai tuvākajos gados var cerēt uz cilvēku skaita pieaugumu, bažas rada, ka viņu paliks vēl mazāk. 95% iedzīvotāju ir latvieši, 4% krievu tautības un 1% citas tautības. Kāpēc Medņeva ir pats latviskākais pierobežas pagasts? Iespējams, ka padomju laikos, kad Latvijā uz dzīvi apmetās citautieši, Medņevā tādas nepieciešamības nebija. Saimniecībā pietika vietējo viedzīvotāju, kuri nepameta savas mājas.

Medņevas pagasta lielākā cerība ir pamatskola. Viduču pamatskolā mācās 95 skolēni. Un tas esot diezgan liels skaits. Skolu apmeklē ne vien vietējā pagasta, bet arī kaimiņpagastu bērni. Šī skola piesaista ar internātu – iespēja dzīvot nedēļas garumā līdzās izglītības iestādei. Tādējādi skolēni arī ir no Vecumu, Susāju un Kupravas pagastiem.

Arī jaundzimšo pagastā šogad būs vairāk. Pasaulē jau nākuši 2 mazuļi, vēl gaidāmi bērniņi.

Vairāk par dzīvi Medņevā – vienā no pierobežas gaismas punktiem – stāstīsim žurnāla A12 jaunajā numurā jau augusta pirmajās dienās!

krasainais_logo