Latgales ērģeļu dienu festivāls arī pierobežas novadu baznīcās

Jau astoto reizi Latgales dievnamus piepilda ērģeļu mūzika.  Latgales ērģeļu dienu festivāls šogad piedāvā baudīt septiņus augstvērtīgus koncertus Latgales katoļu un luterāņu dievnamos.

Jau tradicionāli festivāls tiek atklāts Aglonas bazilikā, kur šoreiz uzstājās vokālā grupa Schola gregoriana Vox Iubilatis Laines Taboras vadībā, kura apguvusi gregorisko dziedāšanu Vatikānā. Ērģelniece –  Baiba Betlere. ,,,Mēs izjutām pozitīvu šoku, jo pēc katra izpildījuma cilvēki cēlās kājās un aplaudēja. Tādu atsaucību piedzīvojām pirmo reizi,’’ ar sajūsmu atzīst festivāla organizatore Larisa Carjkova. Vasaras pastorāles izskanēja Balvu evaņģēliski luteriskajā baznīcā, spēlējot ērģelēm (Diāna Jaunzeme – Portnaja) un flautai  (Lolita Svilāne (Oša)). Bet sapņaini pasakaino programmu Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā svētdien izpildīja ērģelnieces Ruta Birzule un Simona Radoviča kopā ar tenoru Juri Vizbuli. Abās iepriekš minētajās baznīcās festivāla koncerti notika pirmo reizi, klausītājiem pārpildot dievnamus.

21.jūlijā festivāls turpināsies Daugavpils Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcā, piedaloties ērģelniecei Renātei Stivriņai, vijolniecēm Jacintai un Santai Stivriņām un flautistei Daigai Maskaļūnei.

23.jūlijā topošo ērģelnieku koncerts būs Līvānu Svētā Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcā. Savas prasmes atklās Latgales mūzikas skolu un mūzikas vidusskolu audzēkņi.

28.jūlijā festivāla īpašo viesu koncerts skanēs Malnavas Rožukroņa Dievmātes Romas katoļu baznīcā Kārsavā, kurā uzstāsies sitaminstrumentālists, Lielās Mūzikas balvas laureāts Edgars Saksons kopā ar ērģelnieci Aiju Ziņģīti.

Festivāls noslēgsies ar krāšņu koncertu 30.jūlijā Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrālē, tajā uzstājoties ērģelniecēm Larisai Carjkovai, Jacintai Ciganovičai un Gunai Kisei, mecosoprānam Baibai Renertei, tenoram Dainim Skutelim un saksofonistei Baibai Tilhenai.

Tā kā festivāla mērķis ir vākt ziedojumus ērģeļu atjaunošanai Latgales dievnamos, šogad jau otro gadu pēc kārtas saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Kārsavas baznīcā esošo ērģeļu remontam.

Latgalē ir ap 200 baznīcām, kurās ir ērģeles. Un tikai 30 instrumenti ar savu unikālo vēsturi un skanējumu ir darba kārtībā. Kā norāda festivāla organizatore Larisa Carjkova, tad apmēram 50 katoļu dievnamos ērģeles nekad nav bijušas. Tāpēc festivāls turpinās savu skanējumu arī nākamajos gados, tajos iesaistot daudzus talantīgus, Latvijā un pasaulē atzītus ērģelniekus un māksliniekus, kuri ir nākuši no Latgales. Tagad viņi sava reģiona un visas valsts vārdu nes pasaulē, un Latgales ērģeļu dienu festivālos klausītājus priecē ar augstas kvalitātes koncertiem sava reģiona baznīcās.

krasainais_logo