Vecu vīru runas pie kafijas kausiem

Aivars Berķis, Foto Personiskais arhīvs
Ar filozofijas zinātņu doktoru, Latvijas Mākslas akadēmijas profesoru Pēteri Zeili agrāk nebijām personīgi pazīstami, bet, kamēr vien atceros, man viņa vārds saistās ar kultūrzinātnes olimpā sēdošu dižgaru. Ar bijību esmu bibliotēkā pārlapojis viņa „Latgales Kultūras vēsturi. No leduslaikmeta līdz mūsdienām“. Izlasīt šo 800 lappušu biezo pētījumu diemžēl līdz šim nav atlicis laika. Izrādās gan, ka līdzīgi klājies arī profesoram – kamēr 12 gadus veltījis Latgales kultūrvēsturei, citu autoru sarakstītās grāmatas iegūlušas plauktos nelasītas. Iznācis kā visiem zināmajā anekdotē:  „Čukča nav lasītājs! Čukča ir rakstnieks!!!“ Nokavēto cenšoties atgūt tagad, kad steidzamu rakstāmgabalu nav. Nupat izlasījis Aleksandra Solžeņicina
„Gulaga arhipelāgu“ un „Vēža palātu“. Grāmatām piepildītas visas dzīvokļa istabas. Pēteris Zeile mani uzņem kabinetā, kur viss jau sagatavots intervijai:
pa rokai nolikti avīžraksti un grāmatas, turpat uz galda arī brūni kafijas kausi.

Pilna intervija žurnālā A12 Nr. 2/2017

Lai lasītu šo rakstu, Jums jābūt drukātā žurnāla A12 abonentam.
Ja vēl neesat A12 abonents, aicinām abonēt Latvijas pastā vai zvanot uz A12 redakciju  pa tālr.28696254 (abonēt uz ārvalstīm iespējams tikai zvanot uz redakciju). Abonējot  žurnālu, saņemsiet to katru otro mēnesi savā pastkastītē.