Portāls lakuga.lv pēta Saeimas deputātu kandidātu solījumus latgaliešu valodas situācijas uzlabošanai

2018.gada 27.septembrī

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, “Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv” pēta partiju programmas un tajās iekļautos piedāvājumus latgaliskās kultūras attīstībai un partiju Latgales sarakstu līderu viedokļus par darāmajiem darbiem latgaliešu valodas situācijas uzlabošanai.

Oktobrī gaidāmās Saeimas vēlēšanas ir vismaz trešās pēc kārtas pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kurās tiek izspēlēta latgaliskā kārts. Latgaliešu valodas un latgaliskās kultūras jautājumus četri politiskie spēki iekļāvuši savās 13. Saeimas vēlēšanu programmās. Dažas partijas potenciālos vēlētājus izvēlējušās uzrunāt latgaliski – partiju profilos sociālajos tīklos, bukletos, skrejlapās un avīzēs var atrast tekstus latgaliešu rakstu valodā. Tiesa gan, ne visas partijas piegājušas atbildīgi latgalisko tekstu sagatavošanā, tos publicējot ar pareizrakstības kļūdām, par spīti tam, ka jau vairāk nekā 10 gadus ir pieejami Latgaliešu rakstības noteikumi.

Portāls lakuga.lv noskaidrojis arī partiju Latgales sarakstu līderu viedokļus, ko viņi ir gatavi darīt latgaliešu valodas sitācijas uzlabošanai, ja tiks ievēlēti 13. Saeimā. Saeimas deputātu kandidāti sola iestāties par latgaliešu valodas mācīšanu skolās, arī par skolas atvēršanu, kurā mācības notiktu tikai latgalski, tāpat paredz veicināt latgaliešu valodas lietojumu saziņā ar valsts un pašvaldību iestādēm, palielināt saturu latgaliski medijos, iestāties par reģionālās valodas statusa piešķiršanu latgaliešu valodai u.c.

Ar portāla lakuga.lv partiju programmu analīzi var iepazīties rakstā “Īsaveram parteju programuos. Kū tuos sūlej latgaliskajai kulturai?” www.lakuga.lv/2018/09/21/isaveram-parteju-programuos-ku-tuos-sulej-latgaliskajai-kulturai/

Visu partiju Latgales sarakstu līderu viedokļus par jautājumu, ko viņi ievēlēšanas gadījumā būtu gatavi darīt latgaliešu valodas situācijas uzlabošanai, var lasīt rakstā “Kū parteju Latgolys lideri sūlej dareit latgalīšu volūdys situacejis uzlobuošonai?” www.lakuga.lv/2018/09/25/ku-parteju-latgolys-lideri-sulej-dareit-latgalisu-voludys-situacejis-uzlobuosonai/

Uzziņai: Portāls lakuga.lv darbojas kopš 2007. gada, ik dienu latgaliešu rakstu valodā vēstot par Latgales un latgaliskās kultūras dzīves aktualitātēm. Portāla īpašnieks ir biedrība “Latgolys Studentu sentrs”, 2018. gada janvārī “Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv” ieguva oficiālu medija statusu. No 2018. gada 1. septembra līdz 2019. gada 31. janvārim portāla saturs tiek sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

 

Informāciju sagatavoja:

Vineta Vilcāne

“Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv” redaktore

info@lakuga.lv

T. 26149207